Facebook
piątek, 29 marca 2024 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
Logo Gminy Stare Czarnowo
  • Ścieżka połączy Stare Czarnowo z gminą Gryfino

    Ważna inwestycja rowerowa realizowana będzie w gminie Stare Czarnowo. Ścieżka rowerowa o długości 9 km połączy Stare Czarnowo, Glinną, Kartno, Żelisławiec i gminę Gryfino. Obecnie trwają prace projektowe.

    relacja
  • Miliony na termomodernizację szkoły w Kołbaczu

    Parę lat temu Gmina Stare Czarnowo wyremontowała i zaadaptowała na cele edukacyjne poddasze w Zespole Szkół w Kołbaczu. Dzięki pozyskanemu ostatnio dofinansowaniu ze środków unijnych, placówka przejdzie kolejną modernizację.

    relacja
  • Unijne dofinansowanie na remonty dróg

    Ulice Dębińska w Starym Czarnowie i Okrężna w Żelisławcu zostaną przebudowane. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek województwa Rafał Rosiński i wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.

    relacja
  • Drogowe inwestycje w Dębinie i w Glinnej

    Pięć ważnych dróg w Dębinie i w Glinnej zostanie przebudowane. Samorząd gminny ze Starego Czarnowo pozyskał na te inwestycje blisko 3,5 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

    relacja
  • Wyjątkowe święto, wyjątkowych osób

    Tradycyjnie bardzo uroczyście obchodzony był w gminie Stare Czarnowo dzień seniora. W tym roku odbył się on w piątek, 10 listopada. Spotkanie miało miejsce w świetlicy wiejskiej w Starym Czarnowie. Uczestnikom zapewniona została moc atrakcji.

    relacja
  • Przebudowa głównej ulicy w Żelewie

    Ważna inwestycja drogowa rozpocznie się w przyszłym roku w Żelewie. Przebudowany zostanie 600-metrowy fragment ulicy Miedwiańskiej. Ponad 800 tys. zł wyniesie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

    relacja

Gmina Stare Czarnowo ma nowy herb, flagę, pieczęcie oraz flagę stolikową. Zgodę wydało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Decyzję o zatwierdzeniu symboli i zasad ich stosowania przyjęła podczas sesji we wtorek, 25 lutego 2020 roku Rada Gminy Stare Czarnowo.

Zgodnie z ustawą o odznakach i mundurach, jedynie pozytywna opinia ministra właściwego do spraw administracji, wydana w oparciu o stanowisko Komisji Heraldycznej, stwierdzająca, że wzór przedstawionych do zaopiniowania symboli gminy jest zgodny z zasadami heraldyki, weksykologii i miejscową tradycją historyczną, daje podstawę Radzie Gminy do podjęcia uchwały o ustanowieniu symboli gminy.

Stary herb uchwalony był w 1995 roku. Jednak decyzja o jego wprowadzeniu nie została poprzedzona opracowaniem studium historyczno-heraldycznym odnoszącym się do terenu gminy. Oparty był on więc jedynie na powierzchownych skojarzeniach i intuicji oraz nie miał oparcia w przepisach prawa.

- Posługiwanie się przez gminę dotychczasowym herbem było nielegalne. W związku z tym należało unormować prawne nieścisłości wokół naszych symboli. Dodatkowo postanowiliśmy, że oprócz herbu gminy, stworzymy flagę, pieczęcie i flagę stolikową - wyjaśnia przewodnicząca Rady Gminy Alina Przybysz.

Pracę nad stworzeniem i zatwierdzeniem symboli gminy trwały od paru lat. Ostatecznie w sierpniu ub.r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej,  wydało zgodę na posługiwanie się przez władze gminy Stare Czarnowo nowym herbem, flagą, pieczęciami oraz flagą stolikową.

- Nowy herb nawiązuje do historycznej roli cystersów w rozwoju gminy i jej położenia na terenie Puszczy Bukowej, odgrywającej dużą rolę w życiu Starego Czarnowa - podkreśla wójt Marzena Grzywińska.


Herb Gminy Stare Czarnowo

W herbie umieszczono pastorał opacki w kolorze złotym wraz z welonem koloru białego i dwie gałązki drzewa bukowego w kolorze zielonym u dołu tarczy, zwróconymi ku sobie. Niebieskie pole symbolizuje z kolei wody gminy, czyli liczne jeziora oraz rzeki Płonię i Krzeknię.

Herb Gminy może być umieszczany na:

  1. drukach urzędowych organów Gminy,
  2. materiałach informacyjnych i promocyjnych wydawanych przez Urząd oraz jednostki organizacyjne Gminy,
  3. tablicach informacyjnych,
  4. tablicach z nazwami miejscowości, ulic itp.,
  5. tablicach pamiątkowych fundowanych przez organy Gminy,
  6. pojazdach i przedmiotach użytkowych należących do Gminy,
  7. stronach internetowych, których administratorem jest Urząd,
  8. publikacjach i biuletynach samorządowych o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim.

Herb Gminy umieszcza się w pomieszczeniach i na budynkach stanowiących siedziby albo miejsca obrad organów lub jednostek organizacyjnych Gminy obok herbu państwowego, w drugiej kolejności.


Flaga Gminy Stare Czarnowo

Flagę Gminy podnosi się z okazji świąt państwowych i uroczystości lokalnych na budynkach stanowiących siedziby organów lub jednostek organizacyjnych Gminy lub przed nimi. W dni powszednie flagę Gminy można podnosić na budynkach organów Gminy. Flaga na maszcie nie może dotykać podłoża.

W dniach żałoby ogłoszonej przez organy państwowe lub samorządowe flagi na masztach pionowych spuszcza się do połowy masztu, a flagi na masztach skośnych opatruje się kirem (czarną wstęgą). Na jednym maszcie można podnieść tylko jedną flagę.


Flaga stolikowa Gminy Stare Czarnowo

Flaga stolikowa może być umieszczana w salach obrad organów Gminy oraz w gabinetach Przewodniczącego Rady Gminy, Wójta Gminy, Sekretarza Gminy i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.


Banner Gminy Stare Czarnowo

Do używania Banneru Gminy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące flagi stolikowej Gminy Stare Czarnowo.


Pieczęcie Gminy Stare Czarnowo

Dysponentami pieczęci Gminy są Urząd Gminy, Wójt Gminy i Rada Gminy.

Pieczęcie Gminy służą do opatrywania szczególnie ważnych lub uroczystych dokumentów.

Pieczęcie Gminy mogą być odciskane w tuszu o kolorze czerwonym, w materiałach plastycznych, jak lak o kolorze czerwonym i wosk o barwie naturalnej oraz w papierze jako pieczęcie suche. Odciski pieczęci wykonane w tuszu, laku, wosku lub tłoczone na papierze jako pieczęcie suche powinny być umieszczane na dokumencie bezpośrednio pod tekstem.

O użyciu pieczęci gminy oraz pieczęci Wójta decyduje Wójt a pieczęci Rady Przewodniczący Rady.

Szczególnie uroczyste dokumenty mogą być uwierzytelnione pieczęcią wykonaną w wosku, umieszczoną w metalowej lub drewnianej puszcze przywieszonej do dokumentu na jedwabnych sznurach o barwach Gminy (czerwona, zielona i biała).


Prawo używania symboli Gminy Stare Czarnowo

Symbole Gminy Stare Czarnowo stanowią własność Gminy Stare Czarnowo i są znakami prawnie chronionymi.

Prawo do używania herbu Gminy i flagi Gminy przysługuje Radzie Gminy, Wójtowi Gminy, Urzędowi Gminy, jednostkom organizacyjnym Gminy oraz innym podmiotom wykonującym w imieniu Gminy zadania o charakterze użyteczności publicznej.

Prawo używania symboli Gminy przysługuje organom oraz jednostkom organizacyjnym Gminy, w pomieszczeniach oraz na budynkach będących ich siedzibami albo miejscami obrad i przed nimi.

Symbole mogą być używane w innych miejscach z okazji uroczystości, świąt i rocznic: gminnych, państwowych lub regionalnych oraz podczas innych wydarzeń promujących Gminę oraz które promuje Gmina.

Symboli mogą używać również osoby fizyczne i inne podmioty do celów komercyjnych. Zgody na wykorzystywanie herbu Gminy i flagi Gminy w celach komercyjnych udziela Wójt, który określa zasady i warunki używania symboli Gminy, w pisemnej umowie.

Herb Gminy i flaga Gminy mogą być umieszczane, używane i rozpowszechniane wyłącznie w sposób zapewniający im należną cześć, powagę i poszanowanie.

Używanie i rozpowszechnianie symboli przez organy Gminy oraz przez inne podmioty w publikacjach naukowych, popularno-naukowych oraz służących promocji Gminy, nie wymaga zgody Wójta.


Załączniki:

  1. Uchwała nr XV/111/2020 Rady Gminy Stare Czarnowo z dnia 25 lutego 2020 r. w sprawie ustanowienia herbu, flagi, pieczęci i flagi stolikowej Gminy Stare Czarnowo oraz zasad ich stosowania.

 

  • FIO 2023-2024
  • BIP
  • ePUAP2
  • obywatel.gov.pl
  • CEIDG
  • LGD WIR
  • ZGDO
  • mapa gminy
  • plany miejscowe
  • obszary chronione
  • Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
  • Czyste Powietrze
  • Nieodpłatna pomoc prawna
  • Cmentarz w Starym Czarnowie
  • Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych
  • Cyfrowa Gmina
  • RFIL
  • Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia