Facebook
poniedzialek, 06 lipca 2020 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
Logo Gminy Stare Czarnowo
 • Ułatwienia dla kierowców i pieszych

  Przebudowana została ulica Polna w Starym Czarnowie. Prace prowadzono od skrzyżowania z ulicą Szczecińską do wysokości rowu odwadniającego. Teraz kierowcom i pieszym jest łatwiej.

  relacja
 • Wielki dzień dla sołtysów

  Są aktywni, pomocni, pomysłowi i potrafią integrować mieszkańców. To sołtysi, dla których 11 marca to ważna, a właściwie wyjątkowa data. Swoje święto w gminie Stare Czarnowo obchodziło 12 sołtysów.

  relacja
 • Prezydenckie medale dla małżeńskich par

  Kolejny rok i kolejne małżeńskie jubileusze w naszej gminie. Sześć par z 60-letnim i ponad 50-letnim stażem odebrały w piątek, 6 marca 2020 roku, prezydenckie Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

  relacja
 • ​​​​​​​Glinna z nową drogą i chodnikami

  Dobiegł końca kolejny etap modernizacji drogi wojewódzkiej nr 120. W Glinnej pojawiła się nowa nawierzchnia asfaltowa oraz chodnik po obu stronach ulicy. Koszt inwestycji wyniósł ponad 700 tys. zł.

  relacja
 • Ścieżka rowerowa oficjalnie otwarta

  9 kilometrów drogi asfaltowej, jeden parking Bike&Ride, dwa miejsca przystankowe i piękne krajobrazy gminy Stare Czarnowo. To wszystko czeka na rowerzystów na drodze rowerowej ze Szczecina do Starego Czarnowa, oficjalnie otwartej w sobotę, 19 października br.

  relacja

Prezentujemy list przewodniczącego zarządu Związku Gmin Dolnej Odry do mieszkańców gmin należących do ZGDO.

 

 

 

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy gmin należących do Związku Gmin Dolnej Odry,

jako Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Dolnej Odry (ZGDO) z niepokojem spoglądam na zauważalny wyraźnie w całej Polsce radykalny wzrost cen za zagospodarowanie odpadów komunalnych. Dochodzą do nas wiadomości o takich stawkach od osoby jak w Piastowie (44 zł za odpady zmieszane i 22 zł za segregowane) czy w Józefowie (63 zł i 31,50 zł). Prasa w całym kraju pisze o lawinie podwyżek, z których podwyżki o 100% wcale nie należą do rzadkości.

Jako ZGDO, a więc swego rodzaju wspólnota gmin, robimy wszystko, by podwyżki nie były tak radykalne. Podwyżki prawdopodobnie będą - nie mamy złudzeń, patrząc na sytuację w Polsce. Dokładamy wszelkich starań, by ograniczyć ich skalę.

Jedną z głównych przyczyn wzrostu cen w ZGDO jest brak wpisania do deklaracji ok. 25% mieszkańców gmin należących do Związku Gmin. Oznacza to, że 75% osób zadeklarowanych płaci także za śmieci tych, którzy się nie ujawnili. Metoda naliczania opłaty od „zamieszkałej osoby” jest metodą, którą niestety łatwo obejść - i wpisać mniejszą liczbę zamieszkałych faktycznie osób. Weryfikacja ilości faktycznie zamieszkałych osób jest w zasadzie niemożliwa. A ceny rosną.

Korzystając z dobrych doświadczeń wielu gmin m.in. gminy Dobra Szczecińska, po wielomiesięcznej dyskusji podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu metody naliczania naszej opłaty od 1m3 wody. Ilość zużytej wody pozwoli ZGDO ustalić, ile rzeczywiście osób mieszka w danym mieszkaniu - jaka jest aktywność życiowa w danym mieszkaniu. Spowoduje to zlikwidowanie albo przynajmniej zmniejszenie liczby osób niepłacących za odbiór odpadów. Wierzymy, że ograniczy to skalę podwyżek w roku przyszłym. Podstawą naliczania opłaty będzie średnioroczna ilość zużytej wody na cele mieszkalne za rok ubiegły. Nie będzie tu rzecz jasna wliczana woda z podliczników, woda zużyta na cele inne niż mieszkalne np. rolne czy ogrodowe.

Wiemy, że są różne sytuacje życiowe: ktoś się dopiero wprowadził, ktoś nie ma wodomierza albo podlicznika, ktoś pobiera wodę ze studni. Przewidzieliśmy cały szereg rozwiązań pozwalających łagodnie i logicznie reagować na takie sytuacje. Mieszkańcy mają też prawo do indywidualnego wyjaśnienia swojej sytuacji np. nagłego wzrostu zużycia wody.

Prosimy Państwa o cierpliwość. Podczas akcji informacyjnej wyjaśnimy wszelkie wątpliwości.

Rok 2020 r. będzie rokiem bardzo trudnym w gospodarce odpadami. Pan Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadzi (obok szeregu innych zmian) w przyszłym roku konieczność segregowania odpadów. Zrodzi to szereg nowych obowiązków.

Przemyśleliśmy to dokładnie. Aby ograniczyć skalę podwyżek musimy wprowadzić nową metodę naliczania opłaty. Inaczej fala gigantycznych podwyżek dotrze także do nas.

Z wyrazami szacunku

Przewodniczący Zarządu ZGDO
Jan Krzywicki

 

 • Spis rolny 2020
 • BIP
 • ePUAP2
 • obywatel.gov.pl
 • CEIDG
 • LGD WIR
 • ZGDO
 • mapa gminy
 • plany miejscowe
 • obszary chronione
 • Cmentarz w Starym Czarnowie
 • Fundusz Dróg Samorządowych
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia