Facebook
piątek, 29 marca 2024 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
Logo Gminy Stare Czarnowo
  • Ścieżka połączy Stare Czarnowo z gminą Gryfino

    Ważna inwestycja rowerowa realizowana będzie w gminie Stare Czarnowo. Ścieżka rowerowa o długości 9 km połączy Stare Czarnowo, Glinną, Kartno, Żelisławiec i gminę Gryfino. Obecnie trwają prace projektowe.

    relacja
  • Miliony na termomodernizację szkoły w Kołbaczu

    Parę lat temu Gmina Stare Czarnowo wyremontowała i zaadaptowała na cele edukacyjne poddasze w Zespole Szkół w Kołbaczu. Dzięki pozyskanemu ostatnio dofinansowaniu ze środków unijnych, placówka przejdzie kolejną modernizację.

    relacja
  • Unijne dofinansowanie na remonty dróg

    Ulice Dębińska w Starym Czarnowie i Okrężna w Żelisławcu zostaną przebudowane. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek województwa Rafał Rosiński i wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.

    relacja
  • Drogowe inwestycje w Dębinie i w Glinnej

    Pięć ważnych dróg w Dębinie i w Glinnej zostanie przebudowane. Samorząd gminny ze Starego Czarnowo pozyskał na te inwestycje blisko 3,5 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

    relacja
  • Wyjątkowe święto, wyjątkowych osób

    Tradycyjnie bardzo uroczyście obchodzony był w gminie Stare Czarnowo dzień seniora. W tym roku odbył się on w piątek, 10 listopada. Spotkanie miało miejsce w świetlicy wiejskiej w Starym Czarnowie. Uczestnikom zapewniona została moc atrakcji.

    relacja
  • Przebudowa głównej ulicy w Żelewie

    Ważna inwestycja drogowa rozpocznie się w przyszłym roku w Żelewie. Przebudowany zostanie 600-metrowy fragment ulicy Miedwiańskiej. Ponad 800 tys. zł wyniesie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

    relacja

Szanowni Państwo!

Od roku pracujemy nad Statutem Gminy Stare Czarnowo. W związku z tym musimy unormować prawne nieścisłości wokół naszych symboli. Tak naprawdę musimy to zrobić, ponieważ zaniedbano tę sprawę w latach ubiegłych.

Stanowienie symboli jednostek samorządu terytorialnego reguluje ustawa z 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach. Zgodnie z jej przepisami, jednostki samorządu terytorialnego mają prawo do stanowienia własnych herbów, weksyliów (np. flaga, chorągiew, sztandar, flaga stolikowa), pieczęci, insygniów oraz emblematów, odznak honorowych i innych symboli. Symbole te stanowione muszą być zgodnie z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną. Pod tym pojęciem rozumieć należy także tradycję używania danych symboli w przeszłości.

Aby nasze symbole (w tym herb) były zgodne z prawem, muszą otrzymać akceptację Komisji Heraldycznej. Dopiero taki herb, będzie legalnym znakiem i herbem w pełni tego słowa znaczeniu. Komisja Heraldyczna jest organem opiniodawczo-doradczym ministra do spraw administracji publicznej.

Ekspert z dziedziny heraldyki, Pan Jerzy Grzelak z Muzeum Narodowego w Szczecinie, na zlecenie Urzędu Gminy Stare Czarnowo przygotował dwa warianty nowego herbu Naszej Gminy. Herby spełniają wszystkie normy heraldyczne i każdy z nich może być zaproponowany do opiniowania przez Komisję Heraldyczną. Jednakże ze względu na ważność herbu jako symbolu gminy, zdecydowałam o przeprowadzeniu konsultacji społecznych oraz poddaniu pod głosowanie dwóch wariantów herbu.

GŁOSUJ

Propozycja nr 1:

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasztor Cysterski w Kołbaczu, wraz z rozetą na zielonym trójwzgórzu oraz symetrycznymi zielonymi listkami na srebrnym polu tarczy. Klasztor symbolizuję dziedzictwo przybyłych na te ziemie cystersów, zielone trójwzgórze oraz zielone symetryczne liście nawiązują do dziedzictwa przyrodniczego - Puszczy Bukowej zlokalizowanej w dużej części na terytorium naszej gminy. Obiekt ten został uznany za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 3 lipca 2014 r. (Dz. U.2014 poz. 955).

 

Propozycja nr 2:

 

 

 

 

 

 

 

 

Wizerunek Cystersa, Opata Jana z Jordani, wraz ze złocistym kłosem zboża oraz złotym liściem buku na błękitnym polu tarczy. Wizerunek Opata Jana z Jordani jest odwzorowany z płyty nagrobnej, z kościoła w Kołowie, w którym spoczywa. Cysters dzierży w ręku złotą laskę i księgę jako symbol władzy biskupiej. Złocisty kłos nawiązuje do rolniczego charakteru gminy, natomiast złoty liść buku odnosi się do dziedzictwa przyrodniczego - Puszczy Bukowej zlokalizowanej w dużej części na terytorium naszej gminy.

 

Szczegółowe omówienie studium historyczno-heraldycznego dotyczące herbu Gminy Stare Czarnowo i warianty herbu zostaną omówione podczas otwartych spotkań konsultacyjnych, które odbędą się w dniu 21 lipca (czwartek) 2016 r. w Starym Czarnowie, w sali konferencyjnej urzędu gminy o godzinie 17.00 i w Kołbaczu, w świetlicy wiejskiej o godzinie 18.30.

Należy pamiętać, że herb i jego wygląd rządzi się swoimi prawami, to znaczy jest określony odpowiednimi przepisami. Nie każdy rysunek jest herbem i nie każda jego interpretacja jest poprawna. Mając to na uwadze, prosimy o oddanie głosu na jedną z dwóch propozycji dostępnych poniżej.

Ankiety należy uzupełnić (wersja interaktywna) lub dostarczyć (wersja papierowa) w nieprzekraczalnym terminie do dnia 8 sierpnia 2016 r., z uwagi na bezpieczeństwo wrażliwych danych osobowych wyłącznie do sekretariatu Urzędu Gminy Stare Czarnowo, ul. Św. Floriana 10, 74-106 Stare Czarnowo, pok. 13. Uprawnionym do głosowania jest każdy mieszkaniec gminy Stare Czarnowo, który ukończył 16 rok życia. Aby głos był ważny, należy w formularzu podać: imię, nazwisko, miejscowość zamieszkania i nr pesel. Każdy mieszkaniec ma jeden głos.

Ankiety można wypełnić przez internet, w formie interaktywnego formularza dostępnego na stronie internetowej: www.stareczarnowo.pl oraz dostępne są do pobrania w wersji papierowej w sekretariacie urzędu.

Wójt Gminy Stare Czarnowo

Marzena Grzywińska

 

  • FIO 2023-2024
  • BIP
  • ePUAP2
  • obywatel.gov.pl
  • CEIDG
  • LGD WIR
  • ZGDO
  • mapa gminy
  • plany miejscowe
  • obszary chronione
  • Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
  • Czyste Powietrze
  • Nieodpłatna pomoc prawna
  • Cmentarz w Starym Czarnowie
  • Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych
  • Cyfrowa Gmina
  • RFIL
  • Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia