Facebook
piątek, 29 marca 2024 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
Logo Gminy Stare Czarnowo
  • Ścieżka połączy Stare Czarnowo z gminą Gryfino

    Ważna inwestycja rowerowa realizowana będzie w gminie Stare Czarnowo. Ścieżka rowerowa o długości 9 km połączy Stare Czarnowo, Glinną, Kartno, Żelisławiec i gminę Gryfino. Obecnie trwają prace projektowe.

    relacja
  • Miliony na termomodernizację szkoły w Kołbaczu

    Parę lat temu Gmina Stare Czarnowo wyremontowała i zaadaptowała na cele edukacyjne poddasze w Zespole Szkół w Kołbaczu. Dzięki pozyskanemu ostatnio dofinansowaniu ze środków unijnych, placówka przejdzie kolejną modernizację.

    relacja
  • Unijne dofinansowanie na remonty dróg

    Ulice Dębińska w Starym Czarnowie i Okrężna w Żelisławcu zostaną przebudowane. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek województwa Rafał Rosiński i wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.

    relacja
  • Drogowe inwestycje w Dębinie i w Glinnej

    Pięć ważnych dróg w Dębinie i w Glinnej zostanie przebudowane. Samorząd gminny ze Starego Czarnowo pozyskał na te inwestycje blisko 3,5 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

    relacja
  • Wyjątkowe święto, wyjątkowych osób

    Tradycyjnie bardzo uroczyście obchodzony był w gminie Stare Czarnowo dzień seniora. W tym roku odbył się on w piątek, 10 listopada. Spotkanie miało miejsce w świetlicy wiejskiej w Starym Czarnowie. Uczestnikom zapewniona została moc atrakcji.

    relacja
  • Przebudowa głównej ulicy w Żelewie

    Ważna inwestycja drogowa rozpocznie się w przyszłym roku w Żelewie. Przebudowany zostanie 600-metrowy fragment ulicy Miedwiańskiej. Ponad 800 tys. zł wyniesie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

    relacja

Do tej małej, pięknie udekorowanej wsi, w ostatni weekend wakacji 27 sierpnia br., przybyło wyjątkowo dużo gości. Gospodarze z radością i uśmiechem częstowali pysznymi ciastami, żurkiem, chlebem ze smalcem i ogórkiem oraz staroczarnowskimi specjałami.

 

W Kartnie „Święto Plonów” odbyło się po raz pierwszy w historii. Mieszkańcy tej miejscowości stanęli na wysokości zadania - przed ich domami powstały piękne dekoracje. Czuć było niepowtarzalną atmosferę i radość mieszkańców z zaszczytu zorganizowania Święta Plonów w ich miejscowości.

Dożynki rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w intencji rolników, za tegoroczne plony i zbiory, w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kartnie. Po zakończonej liturgii poświęcono dożynkowe wieńce, po czym uformowano korowód dożynkowy. Na czele korowodu piękną dorożką pojechali Starosta i Starościna Święta Plonów – Pani Eliza Szymocha i Pan Andrzej Dudziński. Tuż za nimi pięknie przygrywał zespół ludowy Wrzos Krzemlin. Następnie podążali mieszkańcy ośmiu sołectw ze swoimi wieńcami, włodarze gminy, mieszkańcy Naszej Gminy oraz zaproszeni goście.

Tradycyjnie podczas dożynek nagrodzony został trud osób przygotowujących pomysłowo i starannie wyplecione wieńce dożynkowe. W tym najbardziej prestiżowym konkursie, największe uznanie zdobył wieniec sołectwa Glinna. Drugie miejsce przypadło Dębinie a trzecie sołectwu Dobropole Gryfińskie. Fundatorem nagrody głównej była firma Usługi Budowlane Nowy Dom Bogusław Bogdanowicz z Żelisławca. Pozostałe nagrody dla wszystkich uczestników sfinansowała Gmina Stare Czarnowo.

Komisja konkursowa wnikliwie oceniała także wyjątkowe mieszanki smaków „Staroczarnowskich Specjałów". Zwyciężyły „Kwaśne pierożki” Anny Mielnickiej z Dobropola Gryfińskiego. Podniebienia jury podbiły także „Nadziane rogale” autorstwa Pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Bukowianki” z Glinnej, zajmując drugie miejsce. Najniższy stopień podium przypadł Paniom z Koła Emerytów i Rencistów z Kołbacza za „Babkę ziemniaczaną”. Fundatorem nagród w konkursie był Bank Spółdzielczy SGB Chojna.

Dużo atrakcji miały także dzieci. Na boisku sportowym, powiększonym o pobliskie, starannie wykoszone pola, ku radości najmłodszych stanęła duża dmuchana zjeżdżalnia. Był też basen z piłeczkami dla najmłodszych. Ogromne zainteresowanie wzbudziło czterostanowiskowe eurobungee. Dla adeptów futbolu przygotowano „mecz w spódnicach”. Było także przedstawienie interaktywne, malowanie twarzy czy klaun baloniarz. Dzieci mogły także skosztować waty cukrowej. Co najważniejsze, wszystkie atrakcje dla dzieci były bezpłatne.

W drugiej edycji Przeglądu Gminnych Talentów, publiczność gorąco oklaskiwała łącznie 15 młodych artystów. Zaprezentowali się: „Step Czad” z Binowa, Wiktoria Orzechowska, Kasia Bany oraz „Hipnosic Power”. Zaprezentowali swoje taneczne oraz recytatorskie zdolności. Fundatorem nagród była firma Usługi Autokarowe Pann-Bus ze Starego Czarnowa.

Tego lata oceniono także pomysłowość artystyczną prezentowanych przez sołectwa stoisk. W konkursie na najlepszą aranżację stoiska wystawienniczego zwyciężyło sołectwo Żelisławiec. Tuż za nimi uplasowała się Glinna, a trzeci stopień podium przypadł gospodarzom imprezy, sołectwu Kartno. Fundatorem nagrody głównej było Przedsiębiorstwo Usług Wodnych i Sanitarnych z Nowogardu. Pozostałe nagrody sfinansowała Gmina Stare Czarnowo.

Tego dnia były przygotowane aż trzy koncerty. Na początek pojawił się Daniel Szpiegowski „Danielo” wraz z tancerkami. Ten zespół czynnie uczestniczy w różnego rodzaju galach disco. Dużo większe emocje wzbudził zespół Blue – Box, który fantastycznie rozgrzał publiczność. O godzinie 21 scena należała do Bogdana Borowskiego, założyciela i wokalisty grupy Milano, twórcy i współtwórcy takich przebojów jak: „Złotowłosa”, „Kasiu Katarzyno”, czy „Bara-Bara”. Po jego występie publiczność do rana bawiła się przy piosenkach grupy Blue-Box. Po godzinie 23 niebo nad Kartnem rozświetlił pokaz sztucznych ogni, tworząc niezapomniane widowisko.

 

 

 

 

Do zobaczenia za rok!

  • FIO 2023-2024
  • BIP
  • ePUAP2
  • obywatel.gov.pl
  • CEIDG
  • LGD WIR
  • ZGDO
  • mapa gminy
  • plany miejscowe
  • obszary chronione
  • Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
  • Czyste Powietrze
  • Nieodpłatna pomoc prawna
  • Cmentarz w Starym Czarnowie
  • Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych
  • Cyfrowa Gmina
  • RFIL
  • Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia