Facebook
czwartek, 20 lutego 2020 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
Logo Gminy Stare Czarnowo
 • Wyjątkowy dzień dla wyjątkowych osób

  Są aktywni, kreatywni, pełni energii i niezwykle pomocni. Chodzi o seniorów, którzy swoje święto mieli w piątek, 15 listopada 2019 roku. Spotkanie z nimi miało miejsce w świetlicy w Starym Czarnowie.

  relacja
 • Ścieżka rowerowa oficjalnie otwarta

  9 kilometrów drogi asfaltowej, jeden parking Bike&Ride, dwa miejsca przystankowe i piękne krajobrazy gminy Stare Czarnowo. To wszystko czeka na rowerzystów na drodze rowerowej ze Szczecina do Starego Czarnowa, oficjalnie otwartej w sobotę, 19 października br.

  relacja
 • Ulica Polna będzie jak nowa

  Rusza przebudowa kolejnej ważnej gminnej ulicy. Tym razem modernizację czeka ulica Polna w Starym Czarnowie od skrzyżowania z ulicą Szczecińską do wysokości rowu odwadniającego.

  relacja
 • Narodowe czytanie nowel

  Gmina Stare Czarnowo po raz pierwszy włączyła się do akcji „Narodowe Czytanie”. Mieszkańcy mogli wziąć w niej udział w sobotę, 7 września 2019 roku. Wydarzenie odbyło się w hali sportowej w Kołbaczu.

  relacja
 • Szkoła gotowa na nowe wyzwania

  Największa gminna, edukacyjna inwestycja prowadzona w ciągu ostatnich czterech lat dobiegła końca. Uczniowie Zespołu Szkół w Kołbaczu rozpoczęli rok szkolny 2019/2020 w warunkach na miarę XXI wieku.

  relacja

9 kilometrów drogi asfaltowej, jeden parking Bike&Ride, dwa miejsca przystankowe i piękne krajobrazy gminy Stare Czarnowo. To wszystko czeka na rowerzystów na drodze rowerowej ze Szczecina do Starego Czarnowa. Oficjalnego otwarcia ścieżki dokonano w sobotę, 19 października br.

 

To co kiedyś było nierealne, teraz stało się faktem. Droga rowerowa łącząca miasto Szczecin z Kołbaczem i Starym Czarnowem została otwarta. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonano na pętli autobusowej Szczecin-Śmierdnica, skąd peleton rowerzystów ruszył w kierunku Kołbacza i Starego Czarnowa.

Na starcie stawiło się ponad 200 rowerzystów. Użytkownicy jednośladów drogą rowerową udali się do miejscowości Kołbacz pod dawny klasztor Cystersów, aby przystanąć na chwilę przy Pomniku Historii. Dzieje tego miejsca przybliżyli ks. proboszcz Andrzej Sowa i prezes Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki Radosław Palus.

- Ponad 200 rowerzystów przyjęło zaproszenie i wybrało się z nami na wycieczkę nowo otwartą drogą rowerową. Jest to dowód, że warto inwestować w nowoczesną oraz atrakcyjną infrastrukturę rowerową, ponieważ rower stał się dziś zarówno sposobem na atrakcyjne spędzanie wolnego czasu, ale również sposobem docierania do pracy czy szkoły - podkreśliła wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.

Po krótkiej lekcji historii, uczestnicy przejazdu udali się w dalszą podróż. Po przejechaniu 3 kilometrów, rowerzyści dotarli na metę, która znajdowała się na orliku w Starym Czarnowie.

Każdy rowerzysta, który przejechał całą trasę, otrzymał pamiątkowe nagrody. Dodatkowo na cyklistów czekała zupa grochowa, kiełbaski z grilla oraz gorąca herbata.

- Droga rowerowa zwiększy mobilność mieszkańców gminy, których większość pracuje na co dzień w Szczecinie oraz wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie ruchu drogowego na terenie gminy - przekonuje przewodnicząca Rady Gminy Stare Czarnowo Alina Przybysz.

Na pikniku nie zabrakło również serwisu rowerowego. Wszystko dzięki salonowi rowerowemu Coolbike ze Szczecina, z którego usług skorzystało wielu użytkowników jednośladów.

Inwestycja prowadzona była wspólnie z Gminą Miasto Szczecin, która partycypowała w kosztach przedsięwzięcia. W tym przypadku dotyczy to drogi dla cyklistów o długości 250 metrów, która powstała w stolicy Pomorza Zachodniego, w ciągu ulicy Pyrzyckiej, a dokładnie od ulicy Topolowej do pętli autobusowej „Śmierdnica”. Tam też ulokowany został parking typu Bike&Ride z wiatą i miejscami postojowymi. Dalej trasa przebiega już przez gminę Stare Czarnowo, po śladzie nieczynnej linii kolejowej. Połączyła Szczecin z Kołbaczem i kończy się w Starym Czarnowie, przy skrzyżowaniu ulic Szczecińskiej i Szkolnej.

Projekt pn. „Budowa drogi rowerowej łączącej gminę Stare Czarnowo z miastem Szczecin”.

Głównym celem projektu jest ograniczenie spadku liczby osób podróżujących komunikacją miejską.

Efektem realizacji inwestycji będzie więc wdrożenie zrównoważonej mobilności miejskiej (do i z pracy), wyrażającej się poprzez zwiększenie liczby osób rezygnujących z indywidualnego transportu samochodowego na rzecz transportu rowerowego.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa 2 Gospodarka niskoemisyjna, Działanie 2.2 Zrównoważona multimodalna mobilność miejska i działania adaptacyjne łagodzące zmiany klimatu, w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Wartość projektu: 5 468 939,58 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 4 629 660,44 zł
Numer projektu: RPZP.02.02.00-32-0006/18-00

 • Ścieżka
 • BIP
 • ePUAP2
 • obywatel.gov.pl
 • CEIDG
 • LGD WIR
 • ZGDO
 • mapa gminy
 • plany miejscowe
 • punkty adresowe
 • obszary chronione
 • Cmentarz w Starym Czarnowie
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia