Od 3 września 2020 roku na drogi w gminie Stare Czarnowo powrócił transport publiczny. Powiązany jest on z dowozem dzieci do placówek oświatowych. Z autobusów korzystać mogą mieszkańcy, którzy za przejazd z każdego miejsca w gminie płacą 16 groszy.
Wprowadzenie od września 2017 roku na terenie gminy nowych zasad transportu publicznego wpłynęło na sprawniejszą organizację dowozu dzieci do Zespołu Szkół w Kołbaczu. Teraz z kursów autobusów oprócz uczniów mogą korzystać również mieszkańcy.
- Dokonane zmiany wpłynęły pozytywnie na poprawę komunikacji publicznej na terenie gminy. Wprowadzone zasady nie tylko utrzymały wysokie standardy podróży, ale także w żaden sposób nie obciążyły finansowo rodziców. Pamiętać należy, że pierwszeństwo i priorytet w korzystaniu z przejazdów mają dzieci. Oznacza to, że rozkład jazdy autobusów - stały i niezmienny - został podporządkowany właśnie planom zajęć lekcyjnych - podsumowuje trzeci rok funkcjonowania gminnego transportu publicznego wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.
Autobusy odjeżdżają z przystanków tak jak do tej pory. Na nich zamontowano widoczne tabliczki dotyczące kursów. Rozkład jazdy obowiązuje tylko w dni nauki szkolnej z przerwą świąteczną, feryjną i wakacyjną. Dzieci dowożone są do placówek oświatowych bezpłatnie, bowiem ustawowo zobowiązano gminy do zapewnienia każdemu z nich darmowego transportu do szkoły.
Szkolny transport świadczony służy prawie 200 dzieciom, którym Urząd Gminy zakupuje bilety miesięczne. Ponadto korzysta z niego ponad 30 przedszkolaków, którzy zaopatrywani są w bilety jednorazowe. Do autobusów wsiadać mogą także mieszkańcy gminy, którzy za przejazd z każdego miejsca zapłacą 16 groszy.
W przypadku jakichkolwiek uwag mieszkańców do wprowadzonych zmian, można je osobiście kierować do Urzędu Gminy Stare Czarnowo mieszczącego się przy ul. Św. Floriana 10, e-mail: pkuzniar@stareczarnowo.pl lub telefonicznie: 91 485 70 50.
Rozkład jazdy autobusów (ważny od 3.09.2020):
Linia nr 1:
- Kołowo 6:50
- Binowo ustronie 7:00
- Binowo sklep 7:05
- Binowo 7:07
- Żelisławiec pole 7:12
- Żelisławiec (ul. Okrężna) 7:15
- Żelisławiec (ul. Niepodległości) 7:17
- Kartno 7:21
- Stare Czarnowo pole 7:29
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 7:31
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 7:36
- Dębina 7:43
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 7:51
Linia nr 2:
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 6:50
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 6:55
- Glinna 7:00
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 7:05
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 7:13
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 7:20
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 7:28
- Żelewo 7:35
- Żelewo ZWiK 7:40
- Nieznań 7:43
- Nieznań Rekowo 7:46
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 7:52
Linia nr 3:
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 6:50
- Gliniec 7:00
- Dobropole Gryfińskie 7:10
- Komorówko 7:25
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 7:35
- Sosnówko 7:45
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 7:55
Linia nr 4:
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 11:45
- Stare Czarnowo (Selfa) 11:53
- Stare Czarnowo (Plac Kolejowy) 11:55
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 11:57
- Stare Czarnowo (ul. Gryfińska) 11:59
- Gliniec 12:07
- Glinna 12:10
- Kartno 12:15
- Żelisławiec (ul. Niepodległości) 12:17
- Binowo 12:24
- Binowo sklep 12:25
- Binowo ustronie 12:27
- Kołowo 12:40
- Dobropole Gryfińskie 12:49
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 12:55
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 13:02
Linia nr 5:
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 11:45
- Dębina 11:55
- Komorówko 12:00
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 12:10
- Żelewo ZWiK 12:13
- Żelewo 12:16
- Nieznań 12:21
- Nieznań Rekowo 12:22
- Sosnówko 12:30
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 12:40
Linia nr 6 (kursuje w poniedziałki, środy i piątki):
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 13:00
- Stare Czarnowo (Selfa) 13:08
- Stare Czarnowo (Plac Kolejowy) 13:10
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 13:12
- Stare Czarnowo (ul. Gryfińska) 13:14
- Gliniec 13:22
- Glinna 13:25
- Kartno 13:30
- Żelisławiec (ul. Niepodległości) 13:32
- Żelisławiec (ul. Okrężna) 13:34
- Dobropole Gryfińskie 13:48
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 13:54
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 14:01
Linia nr 7 (kursuje we wtorki i czwartki):
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 13:00
- Stare Czarnowo (Selfa) 13:08
- Stare Czarnowo (Plac Kolejowy) 13:10
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 13:12
- Stare Czarnowo (ul. Gryfińska) 13:14
- Gliniec 13:22
- Glinna 13:25
- Kartno 13:30
- Żelisławiec (ul. Niepodległości) 13:32
- Żelisławiec (ul. Okrężna) 13:34
- Żelisławiec pole 13:36
- Binowo 13:39
- Binowo (sklep) 13:40
- Kołowo 13:55
- Dobropole Gryfińskie 14:05
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 14:10
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 14:17
Linia nr 8:
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 13:00
- Dębina 13:10
- Komorówko 13:15
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 13:40
- Żelewo ZWiK 13:43
- Żelewo 13:46
- Nieznań 13:51
- Nieznań Rekowo 13:52
- Sosnówko 14:05
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 14:15
Linia nr 9:
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 13:40
- Stare Czarnowo (Selfa) 13:48
- Stare Czarnowo (Plac Kolejowy) 13:50
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 13:52
- Stare Czarnowo (ul. Gryfińska) 13:54
- Gliniec 14:02
- Glinna 14:05
- Kartno 14:10
- Żelisławiec (ul. Niepodległości) 14:12
- Żelisławiec (ul. Okrężna) 14:14
- Żelisławiec pole 14:16
- Binowo 14:20
- Binowo sklep 14:21
- Binowo ustronie 14:23
- Kołowo 14:36
- Dobropole Gryfińskie 14:45
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 14:51
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 14:58
Linia nr 10:
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 14:30
- Dębina 14:40
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 14:50
Linia nr 11:
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 15:15
- Dębina 15:25
- Żelewo ZWiK 15:43
- Żelewo 15:46
- Nieznań 15:51
- Nieznań Rekowo 15:52
- Sosnówko 16:05
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 16:15
Linia nr 12:
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 15:15
- Stare Czarnowo (Selfa) 15:23
- Stare Czarnowo (Plac Kolejowy) 15:25
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 15:27
- Stare Czarnowo (ul. Gryfińska) 15:29
- Glinna 15:35
- Dobropole Gryfińskie 15:45
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 15:55
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 16:00
Linia nr 13:
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 15:15
- Stare Czarnowo (Selfa) 15:23
- Stare Czarnowo (Plac Kolejowy) 15:25
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 15:27
- Stare Czarnowo (ul. Gryfińska) 15:29
- Gliniec 15:37
- Glinna 15:40
- Kartno 15:45
- Żelisławiec (ul. Niepodległości) 15:47
- Żelisławiec (ul. Okrężna) 15:48
- Żelisławiec pole 15:50
- Binowo 15:55
- Binowo sklep 15:56
- Binowo ustronie 15:58
- Kołowo 16:11
Wszystkie autobusy kursują w dni nauki szkolnej. W autobusach szkolnych dzieci zobowiązane są do noszenia maseczek.