Facebook
niedziela, 21 kwietnia 2019 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
 • Rusza budowa trasy rowerowej

  Rusza budowa długo wyczekiwanej ścieżki rowerowej, która połączy Stare Czarnowo ze Szczecinem. To jeden z elementów koncepcji spójnej sieci tras dla cyklistów na Pomorzu Zachodnim.

  relacja
 • Uroczyście obchodzili swój dzień

  Tradycyjnie bardzo uroczyście obchodzony był w gminie Stare Czarnowo Dzień Seniora. W tym roku odbył się on w piątek, 12 października. Spotkanie miało miejsce w świetlicy w Starym Czarnowie.

  relacja
 • Nowa świetlica dla mieszkańców

  Gmina Stare Czarnowo nie zwalnia tempa z inwestycjami w infrastrukturę społeczno-edukacyjno-kulturalną. W miejsce starej, niszczejącej świetlicy w Dębinie, powstał nowy obiekt.

  relacja

Dalsze prace renowacyjne wykonane zostaną w baszcie więziennej w Kołbaczu. Roboty konserwatorskie zakończą się w listopadzie 2018 roku. Gmina Stare Czarnowo pozyskała na ten cel wsparcie Marszałka Województwa. To 40 tys. zł.

 

 

Ponad milion złotych trafi na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach Pomorza Zachodniego. Decyzję o przyznaniu dotacji podjął Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego na wniosek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Wśród dofinansowanych projektów znalazła się także inwestycje Gminy Stare Czarnowo.

- Prace renowacyjne przy zabytkach to często długie procesy. Znaczenie ma każdy szczegół, stąd ich restauracja odbywa się etapami. Kolejny z nich czeka naszą coraz piękniejszą basztę więzienną w Kołbaczu. Ponownie pomoże nam dotacja Urzędu Marszałkowskiego, za co serdecznie dziękujemy - powiedziała wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.

W tym roku przy zabytku w Kołbaczu wykonane zostaną prace konserwatorskie obejmujące elewację północną i wschodnią części ścian zewnętrznych.

- Dzięki renowacji znikną ubytki cegły, jak również miejscowe pęknięcia i uszkodzenia. Ponadto mury z cegły gotyckiej zostaną wypiaskowane i uzupełnione o brakujące fragmenty - powiedział radny Gminy Stare Czarnowo pochodzący z Kołbacza Artur Florczak.

Gotycka baszta powstała w I połowie XIV w. To jedyny tego typu obiekt o funkcji obronnej i więziennej w województwie zachodniopomorskim. Zabytek jest również częścią całego założenia Klasztoru Cysterskiego Kołbacz, uznanego w 2014 roku jako Pomnik Historii Rozporządzeniem Prezydenta RP.

Warto dodać, że za sprawą wcześniejszego dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego udało się już wykonać projekt remontu baszty a z funduszy gminnych przeprowadzono w 2016 r. naprawę konstrukcji oraz pokrycia dachu. W roku ubiegłym dzięki dotacji marszałka wykonano prace konserwatorskie przy elewacji południowej i zachodniej oraz przeprowadzono renowację zachowanej stolarki drzwiowej.

Przy podpisaniu umowy obecna była także radna województwa Ewa Dudar.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia