Facebook
czwartek, 16 sierpnia 2018 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
 • Droga w Żelisławcu zostanie przebudowana

  Ponad 2-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 120 zostanie przebudowany. Chodzi o odcinek trasy od strefy przemysłowej w Gardnie do Żelisławca.

  relacja
 • Strażacy OSP walczyli o triumf

  W Kołbaczu odbyły się zawody sportowo – pożarnicze, których uczestnikami byli strażacy – ochotnicy z powiatu gryfińskiego oraz Vorpommern-Greifswald z Niemiec. Zawody dofinansowano w ramach programu INTERREG.

  relacja
 • Pięknych jubileuszy ciąg dalszy

  Kolejnych sześć pięknych jubileuszy miało miejsce w gminie Stare Czarnowo. Pięć par z 50- oraz jedna z ponad 60-letnim małżeńskim stażem odebrały prezydenckie Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

  relacja
 • Modernizacja na miarę XXI wieku

  Oświatowych zmian w gminie Stare Czarnowo ciąg dalszy. Rozstrzygnięto już przetarg na modernizację Zespołu Szkół w Kołbaczu. Prace zakończą się do połowy października 2018 roku.

  relacja
 • Tu powstanie nowa świetlica

  Gmina nie zwalnia tempa z inwestycjami. W tym roku w miejsce starej, rozpadającej się świetlicy w Dębinie, powstanie nowy obiekt. Z kolei świetlica w Kołbaczu doczeka się przebudowy.

  relacja

Dalsze prace renowacyjne wykonane zostaną w baszcie więziennej w Kołbaczu. Roboty konserwatorskie zakończą się w listopadzie 2018 roku. Gmina Stare Czarnowo pozyskała na ten cel wsparcie Marszałka Województwa. To 40 tys. zł.

 

 

Ponad milion złotych trafi na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach Pomorza Zachodniego. Decyzję o przyznaniu dotacji podjął Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego na wniosek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Wśród dofinansowanych projektów znalazła się także inwestycje Gminy Stare Czarnowo.

- Prace renowacyjne przy zabytkach to często długie procesy. Znaczenie ma każdy szczegół, stąd ich restauracja odbywa się etapami. Kolejny z nich czeka naszą coraz piękniejszą basztę więzienną w Kołbaczu. Ponownie pomoże nam dotacja Urzędu Marszałkowskiego, za co serdecznie dziękujemy - powiedziała wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.

W tym roku przy zabytku w Kołbaczu wykonane zostaną prace konserwatorskie obejmujące elewację północną i wschodnią części ścian zewnętrznych.

- Dzięki renowacji znikną ubytki cegły, jak również miejscowe pęknięcia i uszkodzenia. Ponadto mury z cegły gotyckiej zostaną wypiaskowane i uzupełnione o brakujące fragmenty - powiedział radny Gminy Stare Czarnowo pochodzący z Kołbacza Artur Florczak.

Gotycka baszta powstała w I połowie XIV w. To jedyny tego typu obiekt o funkcji obronnej i więziennej w województwie zachodniopomorskim. Zabytek jest również częścią całego założenia Klasztoru Cysterskiego Kołbacz, uznanego w 2014 roku jako Pomnik Historii Rozporządzeniem Prezydenta RP.

Warto dodać, że za sprawą wcześniejszego dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego udało się już wykonać projekt remontu baszty a z funduszy gminnych przeprowadzono w 2016 r. naprawę konstrukcji oraz pokrycia dachu. W roku ubiegłym dzięki dotacji marszałka wykonano prace konserwatorskie przy elewacji południowej i zachodniej oraz przeprowadzono renowację zachowanej stolarki drzwiowej.

Przy podpisaniu umowy obecna była także radna województwa Ewa Dudar.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia